Gábor Imre
Munkácsy Mihály-díjas magyar grafikus, festő és képzőművész. Jelenleg a Budapesti Metropolitan Egyetem főiskolai docense a Vizuális Kommunikáció Tanszéken.
Életpályája
Már a gyerekkorát is erősen meghatározta a művészet. Édesanyja Gábor Ivánné Sifter Éva képzőművész és rajzpedagógus volt, édesapja Gábor Iván pedig az irodalom szerelmeseként szintén pedagógusként dolgozott. Nagybátyja, Gábor Pál Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, érdemes művész. Középiskolai tanulmányait 1975 és 1979 között a budapesti Török Pál utcai Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában töltötte, játékkészítő grafikus szakon.
Egyetemi tanulmányait 1981 és 1988 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola sokszorosító grafikai szakán végezte. Mesterei Raszler Károly és Kocsis Imre voltak. Továbbá megszerezte a középiskolai rajz, művészettörténet és ábrázoló geometria tanári diplomát is.
Művészetére a banális, hétköznapi témák ironikus, groteszk ábrázolása jellemző. Mindig képes megújulni, nem követi az aktuális trendeket, intermediális gondolkodású. Alkotásaiban legtöbbször megjelenik valamilyen nyers humor illetve a provokatív szellemiség. Jellemzően sorozatokat készít.
Munkásságában külön figyelmet érdemel, hogy animációs és rövidfilmeket is készített. A Közjáték Pascal írásaiból (2×5 perces animáció) és a Közjáték Borghes írásaiból (7×5 perces rövidfilm) a modern vizuális kultúra érdekes darabjai.
Készített továbbá képregényeket, filmplakátokat, könyvborítókat, 1990-ben a berlini East Side Gallery Archiválva 2021. október 24-i dátummal a Wayback Machine-ben falára festette ikonikus „Vízesés” című alkotását.
A Trafó Kortárs Művészetek Házának több mint 200 plakátját tervezte.
1996-ban megalapította a Dessin Design-t, melynek 15 éven át volt az ügyvezetője, illetve művészeti vezetője, majd elkezdett plakáttervezést oktatni 2007-ben a Visart Művészeti Akadémián. 2006 és 2010 között az Óbudai Képzőművészeti Szakképző Iskolában[6] volt alkalmazott grafika szaktanár, 2009 óta pedig a Budapesti Metropolitan Egyetem főiskolai docense, a grafikai szakcsoport vezetője. Oktatói tevékenysége mellett aktív képzőművész, aki időről időre képes megújulni, új témát boncolgatni különböző művészeti technikákon keresztül.
2 lánya és 1 fia született.
Díjak, elismerések, ösztöndíjak, tagságok
Fiatal Képzőművészek Stúdiója tiszteletbeli tagság
Művészeti Alkotóművészek Országos Egyesülete
Magyar Grafikusművészek Szövetsége
1985 Kondor Béla díj
1989-1991 Derkovits-ösztöndíj
1990 Derkovits-ösztöndíj nívódíja
1991 Smohay-díj
2005 Budapest és Salzburg közötti csereprogram ösztöndíja Salzburg, Ausztria
2007 Római Magyar Akadémia ösztöndíja, Róma, Olaszország
2008 Miskolci Galéria Ösztöndíja, Miskolc, Magyarország
2009 Munkácsy-díj