PLAKÁTVÁROS 2023
A Magyar Plakát Társaság és meghívott művészek munkái
A Magyar Plakát Társaság és meghívott művészek munkái
„Óh szív! Nyugodj!”
(J.A., volt IX.kerületi lakos)
Meg. Vagy le, mostmár tényleg.
De azért még dobogj, jó? Figyelj, én esküszöm, hogy elég paradicsomot eszem (tömöm az agyamra a diót, a méhemet meg avokádóval kényeztetem). De kissé bizonytalan vagyok, hogy a likopin az most akkor jó az összetört szívre is?
Továbbá kedves Milton Glaser (RIP), igazán sajnálom, sőt valójában fáj (a szememnek), hogy 1976-ban, a taxi hátuljában felskiccelt logód a globális vizuális környezetszennyezés iskolapéldája lett. New Yorknak persze továbbra is jól áll az összetéveszthetetlen talpas antikva közé ékelt meggypiros bomba szív, a rovinji (szófiai, brüsszeli, budapesti stbstbstb) olcsó kínai bögrének viszont marhára nem.
A szívecskébe csomagolt országimázsnak itthon is története van. A turisztikai logó már a kilencvenes években is úgy libbent a szélben, mint egy szív, ami napjainkra édeshármasba bonyolódott a tarsolylemez palmetta motívumával és a hármas halommal. A turisztikai logó elsősorban szerencsére nem az őslakosoknak szól. Úgyhogy le van véve a vállamról az a teher, hogy hazaszeretetem miért nem tüzeli jobban a szívemet, amikor elmerülök az imázsfilmben erre pedig alkalmas helynek tűnő termálvizekben.
Mondjuk valamiért én pont akkor érzem ezt a tüzet, amikor ügyem van. De hiába lüktetünk ilyenkor együtt a többi tüzelővel a kordonok mögött vagy épp előtt, arra azt mondják nem fontos. Szóval imázsfilmet sem csinálnak róla.
Most szeretném elmondani, hogy elutasítom a szerelem ünnepét. Lehet, hogy ez csupán azért van, mert velem még nem történt soha semmi Szent Valentin napján, amikor Chaucer szerint – akinek most meg is köszönhetik február 14-i bevételeket az érintett árusok – „minden madár idejött, hogy kiválassza társát”. Pedig anyám óvodától nyolcadikig könyörgött, hogy ne semmisítsem meg a hozzám intézett vágyakozó sorokat. Viszont itt és most esküszöm, hogy a facebookon tényleg csak akkor nyomom a szivecskét, ha imádom, ha ellágyulok, ha jól figyelek, ha együttérzek.
Mindezeket, és még sokkal többet elmondanak a szív-jelenség hétköznapi leképződéséről az itt látható plakátok. Jó búvárkodást a szív ikonográfiájában!
Ps. Végső rendelkezésem, hogy óegyiptomi tradíciók szerint mumifikáljanak. Rádobom a szívem a mérlegre és csak reménykedem, hogy, ha Anubisz odahelyezi azokat a bizonyos strucctollakat a másik oldalra, végre egyensúlyban leszünk.
(Sz.Sz.E., szintén volt IX.kerületi lakos, jelenleg VIII.kerületi lakos)
Idén is két helyszínen zajlanak a kiállítások, összesen 47 plakátot lehet megtekinteni, 34 alkotótól, a Magyar Plakát Társaság tagjaitól és meghívott barátaiktól, kollégáktól, fiatal tehetségektől, diákoktól.
A projekt tematikája pedig a SZÍV, a szív mint motívum. Szerettük volna megmutatni, hogy a művészek, grafikusok ezt az akár banálisnak is nevezhető motívumot mennyiféle képpen és mennyi témával kapcsolatban meg tudja mutatni, változatosan. Kifejezetten kulturális vagy társadalmi témájú, automón plakátokon.
Helyszínek:
1093 Budapest, Lónyay utca 28., Lónyay utca, Czuczor utca sarok, 15-ös busz Czuczor utcai megállója
1084 Budapest, Tolnai Lajos utca 23., Tolnai Pihenőkert